Nie musisz wcale być profesjonalnym pilotem lub uczyć się w szkole lotniczej, żeby wybrać się w się własny rejs samolotem. To nic nielegalnego – wystarczy zainteresować się ofertą wynajmu symulatorów lotu. To doskonała alternatywa, by zasiąść za prawdziwymi sterami samolotu i przeżyć naprawdę niezapomnianą przygodę. I choć może wydawać się, że to tylko symulator, to gwarantujemy, że jest to naprawdę coś więcej.
Jak w takim razie wygląda lot w symulatorze lotów? Dlaczego w tego typu maszynach można poczuć się jak w prawdziwym kopicie samolotu?

Czas na start w podniebne przestworza – podstawowe szkolenie
Zwykle podczas wynajmu symulatora lotu na różnego rodzaju eventy, nie tylko branżowe, można skorzystać z niezbędnego instruktarzu osób, które powiedzą, w jaki sposób należy latać w symulatorze. W końcu symulator to nie program komputerowy – w symulatorze nie ma klawiatury czy myszki. W tym przypadku zasiadamy za prawdziwym wolantem i używamy narzędzi, które służą do sterowania maszyną latającą – przełączników, przepustnic oraz klap.
Dlaczego możemy poczuć się jak podczas prawdziwego lotu? O tym później, na razie przejdźmy do obowiązkowego szkolenia przed lotem.
Instruktor symulatorów lotu przekazuje niezbędne informacje odnośnie zagadnień związanych z techniką sterowania maszynami latającymi i awiacją. Lot w symulatorze nie może odbyć się również bez zapoznania się z:
– funkcjonowaniem najbardziej istotnych urządzeń sterujących znajdujących się w kabinie pilota i w całym samolocie, takich jak: klapy, skrzydła i stery samolotu;
– podstawowymi parametrami, na które należy zwracać uwagę w trakcie lotu;
– techniką bezpiecznego utrzymywania maszyny w powietrzu;
– techniką lotu w symulatorze loty
– rodzajem oprogramowania wykorzystywanym w symulatorze lotu.
Dopiero po zapoznaniu się z tymi zagadnieniami nadchodzi czas na prawdziwą zabawę – lot w symulatorze lotu.

Fot. Pixabay.com

Bezpieczny start w symulatorze lotu
Grafika w symulatorze lotu jest tak wiernie odtworzona, że wygląda właściwie jak rzeczywistość na żywo. Startujemy z wybranego przez nas lotniska w Berlinie, Paryżu czy Chicago – tak naprawdę ograniczają nas tylko opcje dostępnego oprogramowania.
W symulatorze lotu możemy ustawić strategię lotu. To uproszczona wersja symulatora, niekoniecznie taka, która jest używana w profesjonalnych centrach szkoleniowych.
Zasiadamy więc za sterami – trzymamy prawdziwy wolant, siedzimy w profesjonalnym fotelu pilota, zapinamy pasy i ustawiamy klapy na odpowiedni poziom oraz określamy potrzebną moc dla przepustnic. Wystarczy należy jedynie czuwać nad rozwijaniem odpowiedniej prędkości maszyny oraz wzbić maszynę w odpowiednim momencie, przyciągając drążek wolanta.

Jeszcze bezpieczniejszy lot i lądowanie – wszystko pod kontrolą
Teraz najwyższy czas na nadzorowanie parametrów lotu i rozkoszowanie się cudownym widokami – chmury i rozległe miasta. Sterujemy wybraną maszyną latującą (samolotem pasażerskim czy odrzutowcem) po schowaniu podwozia i osiągnięciu wysokości przelotowej.
Każdy lot w symulatorze lotu będzie o wiele bardziej urozmaicony jeśli wybierzemy odpowiednią strategię gry – lot z turbulencjami, lot w trudnych warunkach pogodowych czy działanie w innych sytuacjach kryzysowych. Odczujemy każde drgania czy przeciążenie – to zasługa rozwiniętych czujników, który wprawiają w drganie fotel pilota i inne elementy sterownicze.
Bezpieczne lądowanie? Zbliżamy się do pasa, stopniowo wytracamy prędkość, redukujemy moc silników, otwieramy klapy i podwozie. Teraz maszyna ląduje już na pasie startowym.

Dlaczego w symulatorze lotu możemy poczuć się jak prawdziwy pilot?
Siedzimy za prawdziwymi sprzętami i podejmujemy decyzje, które wpłyną na lot maszyną. Jakiekolwiek drgania czy wibracje będą odczuwane dzięki szeregu czujników oraz efektów specjalnych. Lot jest również bardzo realny dzięki doskonałej grafice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *